INSTAGRAM

INSTAGRAM
INSTAGRAM

TRAVELS

TRAVELS
TRAVELS

E-BOOK

E-BOOK
FASHION

[PL/ENG] KOH SAMUI - PALM TREES & RED DRESS

palm trees and red dress

Trochę było ostatnio przerwy od wpisów modowych i chyba najwyższa pora, żeby nadrobić zaległości.  Co prawda, zdjęcia do tego postu wykonałam jeszcze na Koh Samui w Tajlandii, ale do takich miejsc warto wracać, chociażby myślami.

Otoczenie palm, słońce i czerwona sukienka to połączenie, które nie może się nie udać. Zauważyłam, że w czasie podróży, coraz częściej sięgam po zwiewne sukienki. Są niezwykle wygodne, zajmują niewiele miejsca w plecaku i wyglądają po prostu ładnie :) Tą kwiecistą sukienkę, kupiłam na targu w Bangkoku za całe 200 baht, czyli jakieś 22zł! Już nie mogę doczekać się zakupów na tradycyjnych marketach na północy Wietnamu. Ponoć można się tam zaopatrzyć w ręcznie zdobione ubrania, a nawet zaprojektować własne.

P.S. Zapraszam na mój profil na Instagramie @beatarasiuk, gdzie na bieżąco relacjonuję moją podróż :)


***


It's been a while since I posted the last fashion entry and it’s high time to catch up a little. Today, I want to share with you some pictures from Koh Samui in Thailand. Although, I took them in September, I keep thinking back to this amazing place. I love the combination of palm trees, sun and red dress – it just can’t go wrong.

Recently, I realized that since I started my trip around Southeast Asia, I wear dresses more often. They are super comfortable, don’t take up too much space in my backpack and they look very cute :) This floral dress, I bought at the night market in Bangkok for 200 baht, which is about 5$! I really can’t wait to go shopping at the traditional markets in the north of Vietnam. I’ve heard I can buy there hand-crafted dresses or even design my own cloths.


P.S. If you want to keep up to date with my trip, don’t forget to follow me on Instagram @beatarasiuk  

palm trees and red dresskoh samui palm trees

palm trees and red dress

koh samui


Brak komentarzy