INSTAGRAM

INSTAGRAM
INSTAGRAM

TRAVELS

TRAVELS
TRAVELS

E-BOOK

E-BOOK
FASHION

Szwecja - Skania (Skåne) co warto zobaczyć? 5 miejsc, w których się zakochasz

Skania to szwedzka kraina leżąca po drugiej stronie Morza Bałtyckiego, zaledwie 200 kilometrów od Świnoujścia. Zachwyciła nas swoim idyllicznym klimatem, spokojem, sielskimi krajobrazami i przytulnymi miastami, w których nie ma zgiełku i hałasu.

Skania jest najbardziej na południe wysuniętą prowincją Szwecji. Znacznie różni się od typowego obrazu Skandynawii. Znajdziemy tu urocze zatoki pełne nadmorskich kurortów, kwieciste wioski oraz łagodne wzgórza pokryte złotymi zbożami. Skania od wielu wieków porównywana jest do Prowansji i rzeczywiście mają wiele wspólnych elementów. 
Historycznie Skania do początku XVIII wieku była częścią Danii, dlatego nawet dzisiaj mieszkańcy uważają, że mają nieco odmienną historię i kulturę niż reszta Szwecji. 

W tym wpisie opowiem o moich ulubionych miejscach w Skanii, a na koniec podzielę się praktycznymi wskazówkami - jak zorganizować wyjazd do Skanii, gdzie spać i jak się tam poruszać. 

1. Region Österlen

Österlen to mój faworyt w Skanii. Region, w którym rzeczywiście można poznać znaczenie słów “slow life”. Najbardziej urzekła nas tutaj spokojna i przyjazna atmosfera, śpiew ptaków o poranku, pola usłane snopami zbóż oraz tradycyjne przysmaki. 







Haväng

Jednym z miejsc, które zobaczyliśmy w regionie Österlen to Haväng. Piękny, odosobniony krajobraz z długą piaszczystą plażą, idealną na poranny spacer i medytację. 
Poznaliśmy tu kilku fotogenicznych przyjaciół ;)





Kivik

Nazywany również “The Apple Kingdom” to raj dla smakoszy jabłek – szczególnie jesienią, kiedy są ich zbiory i odbywa się słynny jarmark, na którym można znaleźć aż 70 rodzajów jabłek! Są też lemoniady, konfitury, soki o smaku jabłkowym oraz cydr. 
Kivik zachwyca również piękną, kolorową architekturą, dlatego warto wybrać się na spacer tamtejszymi uliczkami. 







2. Ystad

Niewielkie, bardzo przytulne i kolorowe miasteczko na południu Szwecji. Mieliśmy w planie zatrzymać się tu tylko na godzinę, a spędziliśmy całe popołudnie ;) Rzuciliśmy się w labirynt wąskich uliczek i z zachwytem podziwialiśmy każdy mijany dom. To, na co warto zwrócić uwagę w Ystad, to niska zabudowa szachulcowa budynków. Jest ich tu aż 300! Ciemne belki z drewna na tle jasnej elewacji, ułożone w kratownicę z ukośnymi zastrzałami - naprawdę robią wrażenie! Nigdzie indziej w Skanii czegoś takiego się nie zobaczy.






 










3. Lund

Jeśli jesteśmy już w klimacie urokliwych miasteczek to nie sposób nie wspomnieć o Lund - mieście uniwersyteckim, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Królewski Karoliński Uniwersytet pełni rolę największego w Skandynawii ośrodka akademickiego, kształcąc studentów z całego świata. Nic więc dziwnego, że około 20% mieszkańców miasta to osoby w wieku 20-29 lat.

Lund był naszym ostatnim przystankiem w Skanii i przyjechaliśmy tu na chwilę przed zachodem słońca. Nie mieliśmy specjalnego planu na zwiedzanie, ale szybko okazało się, że miasteczko jest na tyle niewielkie, że w godzinę udało nam się zobaczyć największe atrakcje. 

- Katedra – ten pochodzący z XII wieku zabytek sakralny, stanowi jedyną budowlę romańską w kraju. To właśnie tam, od XIII do XV wieku, odbywały się koronacje królów duńskich. W północnej nawie możemy podziwiać zegar astronomiczny z 1424 roku.
- Uniwersytet w Lund, założony w 1666 roku, jest drugą (po Uniwersytecie w Uppsali), najstarszą uczelnią w Szwecji, a obecnie plasuje się także na liście 100 najlepszych uczelni z całego świata.
- Główny gmach Uniwersytetu z 1882 roku. Nie sposób go przeoczyć, znajduje się tuż przy Katedrze i Kungshuset.
- Ogród Botaniczny



















 



4. Båstad 

Båstad położony około godzinę drogi od Malmö, znany jest głównie z turnieju tenisowego Swedish Open, chociaż moja uwaga skupiła się tam na czymś innym - niezwykle fotogenicznym porcie. Chociaż tego dnia pogoda nam nie dopisała, to udało nam się uchwycić kilka momentów bez deszczu i zjeść pyszne wege danie.  



  





5. Skanör 

Piękna nadmorska miejscowość idealna dla osób, które marzą o wypoczynku na plaży i zobaczeniu barwnych domków. Skanör od początku zrobił na nas pozytywne wrażenie i przywołał wspomnienia z plaży Brighton w Melbourne. Miałam ochotę zrobić zdjęcie pod każdym domkiem, ta miejscówka to prawdziwa mekka dla fotografów! 
Będąc w Skanör w oddali zobaczycie słynny Most nad Sundem, który łączy Szwecję z Danią. Wygląda spektakularnie podczas zachodu słońca. 













GDZIE ZATRZYMAĆ SIĘ W SKANII?


Jeśli miałabym wybrać mój ulubiony nocleg w Skanii to zdecydowanie byłby to Alunbruket B&B. Niesamowite miejsce prowadzone przez lokalną rodzinę. Urocza drewniana zabudowa, barwny ogród i życzliwość personelu to coś, co zdecydowanie wyróżnia to miejsce. Może nie znajdziecie tu wielkich luksusów, ale to właśnie prostota tego miejsca i bliskość natury sprawiają, że jest wyjątkowe. Jeśli chcielibyście dowiedzieć więcej o tym miejscu to odsyłam na ich stronę.











Nowy hotel w Båstad z pięknymi pokojami, basenem i dostępem do plaży. Warto wybrać się na spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie znajdziemy charakterystyczne "bathing boxes". 
Serwują tam nieziemskie śniadania w formie bufetu. 










Zlokalizowany w samym sercu Lund luksusowy hotel z niezwykłym wnętrzem i wyrafinowaną kuchnią. Dania, które serwują w hotelowej restauracji smakowały nam tak bardzo, że zapomnieliśmy o zrobieniu zdjęć ;) Dlatego musicie mi wierzyć na słowo, że jest tam wyjątkowo pysznie ;)






JAK DOSTAĆ SIĘ DO SKANII Z POLSKI?

Połączenie z Polski do Skanii jest dość łatwe. Można dolecieć do Kopenhagi i stamtąd dojechać pociągiem do Malmö – droga prowadzi przez most łączący Szwecję z Danią. Istnieje też opcja wykupienia tanich lotów linii WizzAir (m.in. z Gdańska), które lecą bezpośrednio do Malmö. Jeśli zależy Wam na poruszaniu się po Skanii własnym autem to możecie dopłynąć tutaj promem np. ze Świnoujścia do urokliwego Ystad i Trelleborga.

My jako, że chcieliśmy zobaczyć również Sztokholm przylecieliśmy liniami WizzAir z Warszawy do Sztokholmu, a później pociągiem do Malmö.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SKANII?



Najlepiej własnym lub wypożyczonym samochodem. My korzystaliśmy z samochodu z wypożyczalni Europcar, która znajduje się w Malmö.



Skania była największym odkryciem tych wakacji i z pewnością jeszcze na długo pozostanie w naszych sercach. Dzięki tej podróży nabraliśmy apetytu na odkrywanie Szwecji i mamy nadzieję, że uda nam się tam wrócić w przyszłym roku. Jakie miejsca w Szwecji polecacie? Co Was zauroczyło?
 A może byliście już w Skanii?


Wpis powstał we współpracy z organizacją turystyczną VisitSkane. Dziękujemy bardzo za zaproszenie i możliwość przeżycia tej niezapomnianej przygody.

Brak komentarzy