INSTAGRAM

INSTAGRAM
INSTAGRAM

TRAVELS

TRAVELS
TRAVELS

E-BOOK

E-BOOK
FASHION

[PL/ENG] 48h in Berlin


Przed moim wylotem do Bangkoku postanowiłam zajrzeć na chwilę do Berlina. Jakoś nigdy nie było mi tutaj po drodze i szczerze mówiąc wydawało mi się, że to bardzo nudne i przytłaczające miasto.  A tymczasem naprawdę pozytywnie się zaskoczyłam.  

Just before going to Thailand I decided to stay in Berlin for 2 days. Somehow, I've never been there before as I thought it is a very boring and overwhelming city. And I was positively surprised.

Ogromna ilość parków, niebanalna architektura oraz genialne kawiarnie i restauracje – to pierwsze co przychodzi mi na myśl, kiedy wspominam moją pierwszą wizytę w Berlinie.  Co prawda, ciężko pisać o miejscu, którego zobaczyło się tylko mały wycinek, ale mam wrażenie, że jak na stolicę, jest tu dość spokojnie. Nie ma takiego pędu jak np. w Warszawie i atmosfera jest dużo luźniejsza.


A lot of parks, original architecture, and brilliant cafes and restaurants – these are the first things that come to my mind when I am thinking now about Berlin. It's not easy to write about a place you’ve seen only a small portion of, however Berlin seems to be pretty calm, especially for the capital. For instance, I didn’t feel the sense of rush and hurriedness, which is very present in Warsaw, and the atmosphere is very relaxed and easygoing.

Nie opowiem Wam za wiele o zwiedzaniu miasta, bo już na samym początku odpuściłam sobie odhaczanie głównych atrakcji. Po pierwsze nie miałam na to siły po kilkutygodniowych przygotowaniach do mojej wyprawy, a po drugie wolałam spędzić ten czas na spotkaniach ze znajomymi. Dzięki temu pozytywnie nastroiłam się przed wylotem i odkryłam kilka fajnych miejscówek. Jedna z nich to japońska restauracja House of Small Wonder – magiczne miejsce z cudownym wnętrzem i pysznym jedzeniem, a druga to kawiarnia Silo Coffee z bardzo dobrą kawą.

I will not give you any tips about visiting the city because at the very beginning, I’ve decided I am not going to visit the main attractions. First of all, because I didn’t have enough energy after few weeks of preparations to my trip, and secondly, I preferred to spend this time with my friends who live in Berlin. That helped me improve my mood before the flight to Thailand and I also discovered some cool places. One of them is the Japanese restaurant called House of Small Wonder - a magical place with wonderful interior and delicious food; another one is the Silo Coffee where they serve a very good coffee. Highly recommended!

House of Small Wonder

Silo Coffee


Na koniec dnia zajrzałam jeszcze na wystawę Olimpusa Perspective Background, którą gorąco Wam polecam! To zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych wystaw, jakie widziałam w ostatnim czasie. Z pewnością spodoba się fanom fotografii i entuzjastom niebanalnej sztuki. Wystawę można oglądać do 24 września, więcej info znajdziecie na stronie Perspective Playground.


At the end, I went to see Olympus Perspective Background exhibition, which was definitely one of the coolest one I’ve seen recently. It will for sure appeal to photo enthusiasts and those who like modern and original art. You can find more info on this website. Enjoy! :)


Brak komentarzy