INSTAGRAM

INSTAGRAM
INSTAGRAM

TRAVELS

TRAVELS
TRAVELS

E-BOOK

E-BOOK
FASHION

Erice - perełka Sycylii

zamek w erice sycylia
Erice uznawane jest za najbardziej urokliwy zakątek na Sycylii i nie sposób się z tym nie zgodzić. To piękne miasteczko położone jest na szczycie samotnej góry San Giuliano i zachwyca swoim niesamowitym klimatem już od ponad 2 tysięcy lat!

To właśnie odizolowanie od pozostałych części Sycylii sprawia, że jest idealnym miejscem na wyciszenie, oderwanie od rzeczywistości oraz podziwianie średniowiecznej architektury. A uwierzcie mi, że jest tu co podziwiać! Całe miasteczko podlega bowiem specjalnemu programowi MEMS  (Museo di Erice- La Montagna del Signore, czyli Muzeum Erice - Góra Pana). Jego ideą jest zachowanie zabytków i dzieł sztuki w środowisku naturalnym, według ich oryginalnego przeznaczenia. Dzięki temu cały krajobraz jest spójny i mamy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie o co najmniej kilkaset lat. 

To co najbardziej urzekło mnie w Erice to błogi spokój i cisza. Nic dziwnego, że tak pisał o tym miejscu Gustaw Herling- Grudziński: 

Nigdzie może na Sycylii nie panuje tak głęboka cisza. Ludzie, nawet gdy wychodzą z domów, poruszają się jakby na palcach, ocierają się o mury i szybko znikają.


Erice to również genialny punkt widokowy, który najlepiej obrazuje różnorodność krajobrazu Sycylii. Z jego szczytu możemy podziwiać panoramę Trapani, Wysp Egadzkich i Monte Cofano, a przy dobrej widoczności nawet Etnę!

kościół w erice

panorama erice sycylia

erice sycylia zabytki

erice sycylia atrakcje

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia ulice

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia zwiedzanieerice sycylia zwiedzanie

erice sycylia zwiedzanie

erice sycylia panorama

erice sycylia panorama

PRAKTYCZNE INFORMACJE:

Dojazd

Do Erice można dostać się samochodem, autobusem lub kolejką liniową kursującą z Trapani (rozkład i więcej informacji znajdziecie tutaj).
My zdecydowaliśmy się wjechać na szczyt autobusem, a zjechać kolejką. We wszystkich przewodnikach przeczytacie, że to właśnie kolejka jest najlepszym rozwiązaniem. Osobiście uważam, że jazda z szalonym, Sycylijskim kierowcą po wijących się w górę serpentynach była zdecydowanie lepszą atrakcją. Polecam ;)

Koszt kolejki: 5.5 euro w jedną stronę / 9 euro w 2 strony
Koszt autobusu: ok. 3-4 euro w jedną stronę

Zabytki

Pomimo, że Erice jest niewielką miejscowością to znajduje się tu sporo atrakcji, m.in. historyczna brama Trapani, Katedra Królewska, Castello del Bailo i wiele zabytkowych kościołów. Większość obiektów jest dokładnie opisana w języku włoskim i angielskim, dodatkowo w punkcie informacyjnym można kupić bilety wstępu do poszczególnych atrakcji.

Ceny biletów wahają się pomiędzy 1-2 euro za pojedyncze wejście. My wykupiliśmy karnet za 5 euro, który upoważniał nas do wstępu do większości obiektów.


Pogoda


Pogoda w Erice jest bardzo zmienna i właściwie nieprzewidywalna, jak to w górach. :) Na pewno warto mieć ze sobą cieplejszy sweter i parasolkę. Podczas naszego pobytu było tam  raczej pochmurnie, a temperatura wynosiła ok. 18 ° C.

Podsumowując, jeśli zamierzacie zwiedzać północną część Sycylii, to Erice zdecydowanie powinno znaleźć się na Waszej liście atrakcji. Najbardziej polecam je osobom, które lubią średniowieczne miasteczka, klimat wąskich, brukowanych uliczek oraz kameralną atmosferę. 


Jestem bardzo ciekawa czy jesteście miłośnikami mniejszych, klimatycznych miasteczek, czy wolicie duże tętniące życiem metropolie? A może ktoś z Was był w Erice i chciałby podzielić się swoimi wrażeniami? :)Brak komentarzy